Diena
03.03.2009

Jābūvē pašiem un, kamēr krīzes dēļ cenas ir zemākas, jāpērk citu uzbūvētas mājas. Šādus risinājumus dzīvokļu rindas īsināšanai plāno Jūrmalas dome (JD). Lai arī pašvaldība ilgtermiņā lolo cerības par piecām sociālajām mājām, pirmā no kurām 65 ģimenes uzņemtu jau nākamgad, kā arī tuvākajos trīs gados plāno iegādāties 150 līdz 300 dzīvokļu, paši domnieki skeptiski vērtē izvirzīto mērķi - līdz 2011.gadam samazināt rindu vismaz par 500 ģimenēm. Vairāki Dienas uzrunātie deputāti norāda, ka apņemšanās pirkt dzīvokļus vērtējama tikai kā signāls, ka sākusies priekšvēlēšanu cīņa, bet reāli naudas pilsētas budžetā nebūšot. Citi uzsver - dzīvokļu pirkšana tiekot gatavota domnieku sāktiem mājokļu projektiem.

Patlaban pašvaldības dzīvokļu rindā reģistrētas 584 jūrmalnieku ģimenes, no tām 170 ir tādas, kuras apgādājamas ar dzīvokli pirmām kārtām, piemēram, bāreņi, tādēļ domnieki pagājušajā nedēļā lēma, ka pašvaldībai līdz 2011.gadam jāiegādājas vismaz 150 dzīvokļu. Savukārt 300 dzīvokļu augšējā latiņa noteikta, vadoties pēc pilsētas budžeta iespējām. Par šiem dzīvokļiem dome plāno samaksāt 12 gados. Pēc Dienas aplēsēm, 300 divistabu dzīvokļu iegāde, par katru maksājot nepilnus 45 tūkstošus latu, JD izmaksātu 13,4 miljonus latu, taču neoficiāli pieļauts, ka plānots tērēt 24 miljonus.

Pašvaldības iepirkumu biroja vadītājs domnieks Jānis Kuzins uzsver, ka par konkrētām summām varēs runāt tikai pēc iepirkumu procedūras beigām. Tā kā jau pabeigtie projekti Jūrmalā pārsvarā ir ar ekskluzīviem mājokļiem, dzīvokļus, visticamāk, nāksies pirkt vēl būvēt nesāktās mājas, kuras plānots nodot ekspluatācijā līdz 2011.gada beigām. Pašvaldība dzīvokļu būvētāju izraudzīsies ne vien pēc zemākās cenas, bet arī garantijas apkopes un kvalitātes. Šie kritēriji, kad cena nav noteicošā, radīja pamatu runām, ka 300 dzīvokļu iepirkumu JD gatavojot kādam no domnieku vai viņiem pietuvinātu cilvēku iecerētam daudzdzīvokļu namu projektam.

Deputāts Igors Dreija min domnieku Daiņa Urbanoviča un Agra Kalnciema (TP) vārdus. Domes sēžu protokoli liecina, ka pērn 11.decembrī JD apstiprinājusi AD Spice iesniegtu detaļplānojumu apvienotam zemesgabalam Kauguros, Tallinas ielā 35 un 37, ļaujot būvēt trīs līdz piecu stāvu daudzdzīvokļu mājas. Uzņēmumu reģistra datubāzes apkalpojošās firmas Lursoft informācija rāda, ka AD Spice vienīgais īpašnieks ir domnieks A.Kalnciems. Zīmīgi, ka dome, labvēlīgi pildoties budžetam, nākamgad 9 līdz 12 stāvu augstu 60-80 dzīvokļu sociālo māju varētu sākt būvēt tieši Tallinas ielā.

D.Urbanovičs šādus minējumus noliedz, tos saucot par antireklāmu. Savukārt A.Kalnciema partijas biedrs domnieks Zigurds Starks (TP) teica, ka kolēģis pēdējās dienās uzturas Itālijā, tādēļ balsojumā par mājokļu programmu nepiedalījās, ieinteresētās personas rosinot meklēt citur: "Man ir informācija, ka šos dzīvokļus dome varētu iepirkt no bijušā mēra, tagad domnieka Raimonda Munkevica partijas biedra Māra Dzenīša, kura iecerētajā izklaides kompleksā Kāpa varētu satilpt pat visi 600 dzīvokļi," M.Dzenītis Dienai skaidro, ka "neko absurdāku neesmu dzirdējis". Krīzes dēļ Kāpas projekts esot iesaldēts uz 4-5 gadiem. "Kamēr pārstāvēšu šo projektu, tam būs sākotnējā ievirze - izklaide un slēpošana," uzsver M.Dzenītis un piebilst, ka ekskluzīvie apbūves nosacījumi, tostarp 24 stāvu apbūve 50 metru no jūras, tiks anulēti, ja saskaņotā izklaides kompleksa vietā attīstītāji izdomās celt daudzdzīvokļu māju.

Jūrmalas mērs Ģirts Trencis mahināciju iespēju noraida un informē, ka piektdien domes iepirkumu komisija varētu saskaņot dzīvokļu iepirkuma nolikumu, kurš došot "vienādas iespējas visiem pretendentiem". Mērs uzsver, ka piedāvāt varēs jau pabeigtus, tukšus vai daļēji aizpildītus projektus, kā arī vēl būvēt nesāktas ēkas. Pēc viņa aplēsēm, šim aprakstam Jūrmalā atbilstot vairāk nekā pussimt projektu, taču dome uzreiz atteikšoties no piedāvājumiem, kuri dārgāki par 1000 latiem kvadrātmetrā. Otru sietu uzliekot prasība pēc bankas garantijām - ja bankas atteiksies sadarboties ar potenciālo būvnieku, būs jāmeklē cits.

Pašvaldība šogad plāno sākt 65 dzīvokļu sociālās mājas būvniecību Līču ielā pie Slokas dzelzceļa stacijas, taču tās celtniecības izmaksas būs jāsedz būvniekam, ar kuru JD norēķināsies 8-12 gados ar atliktā maksājuma palīdzību. "Kopējās izmaksas precīzi varēs nosaukt pēc iepirkuma procedūras noslēgšanās," saka par mājokļu programmu atbildīgā pašvaldības uzņēmuma Jūrmalas attīstības projekti valdes priekšsēdētājs Ivars Proboks.