Jūrmalas aizsardzības biedrība (JAB), kam pieder iniciatīva, ļaut pašvaldībās rīkot referendumus par teritorijas plānojumu, aicina Saeimas deputātus apzināti nenovilcināt balsojumu 2. lasījumā līdz vēlēšanām.

 

Jau ir skaidrs, ka likumprojektu vairs nepieņems pilnībā līdz vēlēšanām, taču ir ļoti būtiski balsot par to vismaz 2. lasījumā, lai visas Latvijas iedzīvotāji un īpaši jūrmalnieki redzētu partiju un atsevišķu deputātu attieksmi pret Saeimas valsts pārvaldes un pašvaldību komisijas atbalstīto likumprojekta 5. panta priekšlikumu, ka referendums var notikt arī par „pašvaldības teritorijas plānojumu, grozījumiem pašvaldības teritorijas plānojumā vai lokālplānojumu, ar kuru ir grozīts pašvaldības teritorijas plānojums”. Galīgajā lasījuma šī Saeima ir tiesīga to pieņemt līdz nākamās Saeimas pirmajai sēdei 4. novembrī.

Mums ir pamats domāt, ka formālu iemeslu dēļ likumprojekta nodošana 2. lasījumam tiek novilcināta. Acīmredzot to nevēlas tie paši spēki, kas septiņus gadus kopš mūsu iniciatīvas ir vilcinājuši paša likumprojekta izstrādi un virzību.

Atbalstu šim priekšlikumam balsojumā ir solījušas Vienotības un Reformu partijas Saeimas frakcijas, Nacionālā apvienība, Jaunā konservatīvā partija, Latvijas reģionu apvienība un partija „No sirds Latvijai”. No pie frakcijām nepiederošajiem deputātiem atbalstu ir solījuši Dāvis Stalts, Andris Buiķis, Ingūna Rībena. Individuālu atbalstu solījis partijas „Saskaņas centrs” deputāts Igors Pimenovs.

Pret ir „Saskaņas centrs”, bet konkrētu viedokli neizdevās iegūt no Zaļo un zemnieku savienības. Vismaz ZZS pārstāvja Māra Kučinska pozīcija Saeimas valsts pārvaldes komisijā ir klaji negatīva. Abu šo partiju pārstāvji 2011. gada 1. jūlijā nobalsoja pret Grozījumiem likumā „Par pašvaldībām”, kuri paredzēja VARAM paātrināt jau vairākkārt pārcelto Vietējo pašvaldību referenduma likuma izstrādi. ZZS arī pilnībā vada Jūrmalas domi, kura ir iecerējusi kārtējos grozījumus teritorijas plānā un nosūtījusi Saeimas deputātiem vēstuli ar prasību nepieļaut mūsu priekšlikuma pieņemšanu.

Piedāvātas referenduma iespējas tikai par ilgtspējīgas attīstības stratēģiju un būvniecības ieceri pašas pašvaldības vajadzībām, ir mēģinājums radīt ilūziju par iespējām ietekmēt pašvaldības lēmumu.

Mūsu priekšlikumu atbalsta arī citas sabiedriskās organizācijas – Pasaules dabas fonds, Vides aizsardzības klubs, Latvijas dabas fonds, biedrība “Sabiedrība par atklātību – Delna”, biedrība „Zemes draugi”, Mežaparka attīstības biedrība, biedrība „Bolderājas grupa”, biedrība „Kundziņsala”.