Pašvaldību referendumi

Jau kopš 2012. gada februāra Ministru kabinetā ir Vietējo pašvaldību referendumu likumprojekts, kurš tā arī nav guvis tālāku virzību. Politiķi ar savu vilcināšanos atņēma iespēju Jūrmalas iedzīvotājiem aizstāvēt savu viedokli par pilsētas teritoriālo plānojumu, kurā kārtējo reizi tika ignorēts sabiedrības vairākuma viedoklis. Papildu bažas mums rada valsts augstāko amatpersonu nepārdomātie izteikumi (LETA 2013. gada 8. janvāris 13:07), ka šī likuma piemērošana var novest pašvaldības līdz bankrotam, liekot tām uzbūvēt iedzīvotājiem vēlamus objektus. Atgādinām, ka stratēģija paredz tikai attīstības virzienus, bet pilsētas attīstības plāns - teritoriju izmantošanas noteikumus un nevar uzlikt pašvaldībai par pienākumu uzbūvēt konkrētus objektus - “pilis” vai kļūt par “visuma metropoli”, kā izteicās Ministru prezidents V. Dombrovskis.

2011. gada 1.jūlijā Saeimā notika balsojums par Grozījumiem likumā „Par pašvaldībām”, kuri paredzēja pašvaldību deputātu atlaišanas iespējas. Šī priekšlikuma tālāku nodošanu komisijām neatbalstīja 44 nākamās Saeimas deputātu kandidāti:

 

Jūrmalas aizsardzības biedrība  pagājušajā nedēļā nosūtīja vēstules Valsts prezidentam un politisko partiju apvienību „Vienotība”, „Saskaņas Centrs” un „Zaļo zemnieku savienība” Saeimas frakcijām ar lūgumu vistuvākajā laikā nodrošināt izmaiņas likumdošanā,  kas piešķirtu tiesības iedzīvotājiem ierosināt organizēt pašvaldību līmeņu referendumus. Minētās politisko partiju apvienības pirms Saeimas vēlēšanām rakstiski ir apstiprinājušas, ka atbalsta šāda veida referendumus, kuru rezultāti pašvaldībai būtu saistoši.