LETA, 18.04.2010.

Valsts policijas Rīgas reģiona pārvaldē (RRP) izbeigts kriminālprocess, ko pērn rudenī sāka Ģenerālprokuratūras Personu un valsts tiesību aizsardzības departamenta prokurors Agnis Pormalis par noziedzīgiem nodarījumiem valsts institūciju dienestā, Jūrmalas pašvaldībai uzņemoties ar likumu aizliegtas ilgtermiņa saistības par ēku Līču ielā 2 būvniecību.

Kā aģentūrai LETA sacīja RRP preses pārstāve Sigita Pildava, process izbeigts, jo izdarītajā nebija saskatāms noziedzīga nodarījuma sastāvs. Šis lēmums pieņemts šā gada 11.janvārī.

Kā aģentūru LETA iepriekš informēja prokuratūras Preses centrā, 2009.gada 26.februārī, neskatoties uz likumā par valsts budžetu 2009.gadam noteikto aizliegumu pašvaldībām uzņemties ilgtermiņa saistības, Jūrmalas pilsētas dome ir pieņēmusi lēmumu organizēt atklātu konkursu par jaunceļamās daudzdzīvokļu mājas Līču ielā 2, Jūrmalā, būvniecību, bet ikgadējos maksājumus par daudzdzīvokļu māju veikt no pašvaldības budžeta līdzekļiem saskaņā ar grafiku astoņu līdz 12 gadu laikā no līguma noslēgšanas brīža vai arī īsākā periodā saskaņā ar pašvaldības finanšu iespējām.

Lai gan Finanšu ministrija (FM) un Reģionālās attīstības un pašvaldību lietu ministrija (RAPLM) Jūrmalas pilsētas domei iepriekš minētos aizliegumus ir izskaidrojušas, Jūrmalas pilsētas dome 2009.gada 25.jūnijā ir pieņēmusi lēmumu par šī objekta būvniecību un atbalstījusi līguma slēgšanu ar konkursa uzvarētāju SIA "Re&Re", kā darījuma starpnieku izmantojot pašvaldības SIA "Jūrmalas attīstības projekti". 2009.gada 6.jūlijā ir noslēgts līgums, ar kuru Jūrmalas pilsētas dome ir uzņēmusies ilgtermiņa saistības uz astoņiem gadiem 2,1 miljona latu apmērā.

Savā 2009.gada 10.jūlija paskaidrojumā FM Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs paredzamajai būvniecībai tērējamos līdzekļus ir novērtējis kā niecīgus Jūrmalas pašvaldības budžetam, kā arī apstrīdējis likuma par valsts budžetu 2009.gadam 8.panta 2.daļas tiesiskumu un paudis pamatotu atziņu, ka likumā noteiktais aizliegums attiecas tikai uz tādām ilgtermiņa saistībām, kuru izpildes nodrošināšanai pašvaldībai būtu nepieciešams ņemt aizdevumu.

Prokurors Pormalis uzskata, ka līdz ar to ir pietiekams pamats pieļaut iespēju, ka likuma par valsts budžetu 2009.gada 8.panta 3.daļā ietverto aizliegumu uzņemties ilgtermiņa saistības Jūrmalas pilsētas domes amatpersonas ir apzinājušās, jo vēl šā gada15.maijā presē Jūrmalas pilsētas domes priekšsēdētājs ir sniedzis informāciju presei par finanšu līdzekļu trūkumu atsevišķu ielu rekonstrukcijai Jūrmalā, kā arī izteicies par nepieciešamību atlikt daudzu objektu celtniecību, kuriem jau sagatavoti projekti, jo tiem trūkstot finansējuma, bet valdība esot aizliegusi pašvaldībām uzņemties ilgtermiņa saistības.

Tādējādi Jūrmalas pašvaldības amatpersonu darbībā, uzņemoties ar likumu aizliegtas saistības, kas saistītas ar paredzamu prettiesisku rīcību ar pašvaldības budžeta līdzekļiem, kā arī iespējamu finansējuma samazināšanu pašvaldības tiešo pienākumu veikšanai, ir saskatāmas noziedzīgu nodarījumu valsts institūciju dienestā, un proti, Krimināllikuma 24.nodaļā paredzēto noziedzīgo nodarījumu pazīmes.

Process tika sākts pēc RAPLM iesnieguma izskatīšanas. Krimināllieta pirmstiesas kriminālprocesa virzīšanai tika nosūtīta RRP.

Kā ziņots, Jūrmalas pašvaldības SIA "Jūrmalas attīstības projekti" noslēgusi vienošanos ar SIA "Re&Re" par līguma apturēšanu, kas paredzēja daudzdzīvokļu dzīvojamo māju apbūvi Līču ielā 2 un to iegādi pašvaldības īpašumā.

Jūrmalas domes Sabiedrisko attiecību nodaļas vadītāja vietniece Baiba Gailīte aģentūrai LETA iepriekš pastāstīja, ka visas trīs puses aptur līguma darbību uz laiku līdz mazstāvu dzīvojamo namu Līču ielā būvniecības finansējuma iespējamībai no pašvaldības budžeta.

Ja divu gadu laikā no šīs vienošanās parakstīšanas brīža pašvaldības budžetā nav paredzēts finansējums mazstāvu dzīvojamo namu Līču ielā 2 būvniecībai, sabiedrībai ar ierobežotu atbildību "Re&Re" ir tiesības vienpusēji atkāpties no noslēgtā līguma.