Godājamie Jūrmalas iedzīvotāji!

Sākusies Jūrmalas teritorijas plānojuma turpmākajiem 12 gadiem pirmo priekšlikumu apspriešana. Darba grupā piedalījās arī mūsu biedri , kuru iebildumi un priekšlikumi faktiski netika ņemti vērā. Tagad teritorijas plānojums bez kādām izmaiņām tiek nodots jūrmalnieku vērtējumam.

Diemžēl Jūrmalas situāciju šobrīd nevar vērtēt kā apmierinošu:

– valstij joprojām nav kūrortu koncepcijas un kā uzskatāms bezsaimnieciskuma piemērs ir Ķemeru - bijušā valsts kūrorta stagnācija;

- tā vietā, lai piesaistītu investīcijas Jūrmalā tirgus konjunktūras ietvaros; notiek spekulācijas ar nekustamo īpašumu;

- agrākajās kūrortu teritorijās sanatoriju un pansionātu vietā sabūvēti daudzdzīvokļu nami;

- privātpersonām „čiekuru lasīšanai” (ar tālejošu nolūku - privatizēt) uz daudziem gadiem iznomātas valsts un pašvaldības zemes.

Šo uzskaitījumu varētu turpināt.

Neraugoties uz iepriekš minēto, Jūrmala tomēr spējusi saglabāt daļu savas pievilcības, un tas ir arī liels iedzīvotāju nopelns. Iespēju robežās izdevies nosargāt mūsu pamatvērtības:

- pludmali ar apmežoto priekškāpu,

- kultūrvidi ar lielu daļu senās koka arhitektūras,

- neapbūvētas dabas teritorijas ar priedēm un zemsedzi, ko klāj virši un mellenāji,

- Lielupes pļavu bioloģisko un ainavisko daudzveidību,

- publiskās ārtelpas pieejamību lielākajā daļā pilsētas rajonu.

Mūsuprāt Jaunais Jūrmalas teritorijas plānojums ir nopietns pārbaudījums šīm vērtībām. Nevēloties ieraudzīt citus attīstības ceļus, teritoriālā plāna autori piedāvā plaši un nesaudzīgi iznīcināt vēl palikušo.

Tas ir ļoti bīstams ceļš, jo var novest pie neatgriezeniskām pārmaiņām. Kā piemērus var minēt Lielās pludmales promenādes celtniecību, dambju izbūvi gar Lielupes krastu, apbūvi uz ūdens, ieskaitot Majoru – Dubultu līkumu, dabas pamatņu pārvēršanu apbūvējamās zemēs, augstceltņu būvniecību jūras piekrastē vietās, kur tās nekad nav bijušas...

Jūrmalniekiem apgalvo, ka tās ir tikai ieceres un konkrētos risinājumus meklēs detālplānojumos, rīkojot starptautiskus konkursus utml. Balstoties uz aizvadīto gadu pieredzi, esam pārliecināti, ka šādiem solījumiem nedrīkst noticēt. Pavisam svaigs piemērs ir Jūrmalas politiķu nule kā apstiprinātais detālplānojums zemesgabalam Lašu ielā 11. Bijušās a/s „Jūraslīcis” teritorijā atļauts izveidot 22 ļoti lielus individuālās apbūves gabalus. Pirms dažiem gadiem starptautiskā konkursā par šo teritoriju uzvarējušais Dānijas arhitektu birojs paredzēja šajā vietā veidot „ļoti atvērtu sabiedrisku telpu” ar jahtu ostu un plašām atpūtas un izklaides iespējām. Izrādījās, ka šo konkursu rīkoja vienīgi sabiedrības maldināšanai.

Jūrmalas Aizsardzības biedrība aicina jūrmalniekus, kuriem nav vienaldzīga mūsu pilsētas nākotne, ļoti rūpīgi iepazīties ar teritoriālā plānojuma dokumentāciju. Lai to izdarītu, jāapbruņojas ar lielu pacietību un vēlamas priekšzināšanas, jo piedāvātajā materiālā nav viegli atrast un saprast visu nepieciešamo informāciju. Piemēram, mola celtniecība pie Lielupes ietekas jūrā tiek pamatota ar upes kuģošanas nodrošināšanu. Taču komplektā ar šo, šķietami pieņemamo ideju, ir paredzēta daudzfunkcionālu augstbūvju celtniecība, kas ir arī dzīvokļu mājas.

Jūrmalas Aizsardzības biedrība ir sagatavojusi vēstuli, kurā uzsvēta nepieciešamība turpināt darbu pie teritorijas plānojuma un nākamajam apspriešanas posmam sagatavot argumentētus pamatojumus iecerētajām izmaiņām.

 

JAB vēstules tekstu un paskaidrojumus varat atrast pievienotajos dokumentos. Ikviena jūrmalnieka domas par mūsu pilsētas nākotni ir ļoti svarīgas. Ja Jūsu domas sakrīt ar mūsējām, aicinām parakstīties zem šīs vēstules. Saņemt un nodot minētos dokumentus var katru dienu no plkst. 12.00 -22.00 „Alus krodziņā” Jūrmalā, Jomas ielā 64a vai sūtīt Jūrmalas aizsardzības biedrībai uz adresi a/k 32 , Jūrmala, LV- 2015. Jūrmalas aizsardzības biedrība apkopos visus dokumentus un iesniegs Jūrmalas pilsētas domei. Sīkāka informācija pa telefonu 26631926.

 

iesniegums

paskaidojums saīsināts

paskaidrojums pilnā apjomā